in

ASELSAN’dan GOLED ekran teknolojisi!

   ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi’nin ortak işbirliği sonucunda önemki bir teknoloji kazanmış olduk. Elmas Projesi kapsamında üretilen grafen ekrandünyanın en yüksek çözünürlüğüne sahip ekranı olma özelliğine sahip. Gelin hep beraber henüz prototip aşamasındaki bu ekrana göz atalım.

Savunma Sanayii, “Ekran Teknolojileri” adı altındaki ilk projesini ve prototiplerini “ELMAS Projesi” adıyla bizlerle buluşturdu. ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde kurulan altyapılar sayesinde Türkiye’de ilk defa OLED ekran ve grafen malzeme üzerine çalışmalar yapıldı.

Bu dev çalışmanın bir ödülü olarak askeri standartlarda, arka ışık olmadan çalışabilen(OLED çalışma mantığı) ilk monokrom minyatür ekranlar üretildi. Üstelik OLED ekranların işlenme süreçleri tamamen özgün bir şekilde geçekleştirildi. Burada en önemli noktayı grafen oluşturuyor. Bu yeni ekran teknolojisinin esnek yapısı sayesinde, özellikle giyilebilir teknoloji alanında aktif olarak kullanılması bekleniyor. İlk kez 2004 yılında keşfedilen grafen malzemesi de böylece akıllı cihazların ekranlarında etkin rol oynamış oldu.

Bu gönderi, hızlı ve kolay gönderim formuyla oluşturuldu. Yeni içerik oluştur!

Ne düşünüyorsun?

0 puan
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Gram altın fiyatları fırladı! İşte çeyrek altında son durum

Vestel E-Spor Yatırımlarına Şampiyonluk Ligi ve Zula Süper Lig ile devam ediyor