in

BeğenBeğen KomikKomik

Ticaret Savaşı Resmen Başladı: ABD’nin Başlattığı Gümrük Vergisine Çin’den Karşılık Geldi

Küresel ticaret dengeleri sarsılıyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisi giriştikleri büyük boyutlu ticaret mücadelesinde artık karşılıklı adımlarını hayata geçiriyor. ABD’nin, Çin’den ithal 34 milyar dolar tutarında üründen bugün itibariyle gümrük vergisi almaya başlamasının ardından Çin derhal eşdeğerde misilleme bulunacağını belirtti.

 

Çin Ticaret Bakanlığı “dünya ticaret kurallarının ihlali” olarak nitelediği ABD’nin gümrük vergisi hamleleriyle “ekonomi tarihindeki en büyük ölçekli ticaret savaşını başlattı” dedi.

ABD’nin gümrük vergisini başlatmasından kısa süre sonra yapılan açıklamada bakanlık, ABD’ye karşılık vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Çin’in vereceği karşılık ABD’den ithal 34 milyar dolar tutarında otomobil ve tarım ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getirmek olacak.

Ayrıca açıklamada, “Çin silahı ilk ateşleyen taraf olmayacağına söz verdi. Ancak temel ulusal çıkarlarını ve halkın çıkarlarını korumak için gerekli karşılığın verilmesi dışında bir seçeneği kalmadı” denildi.

China Daily gazetesi ABD’den ithal 545 üründen alınacak gümrük vergisinin bugün yürürlüğe girdiğini aktardı.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Çin’den ithal 500 milyar dolardan fazla tutardaki ürünün ABD’nin önlemleri kapsamına girebileceğini ifade etmişti.

Trump’ın ifade ettiği tutar, ABD’nin geçen yıl Çin’den ithalatının neredeyse tamamına karşılık geliyor.

Gümrük vergisi devreye alınmadan önce yoğun satışların yaşandığı Çin hisse senedi piyasası, gümrük vergilerinin uygulamaya girmesiyle birlikte dalgalı seansta geriledi, sonra toparlandı. Para birimi yuan ise değer yitirdi.

 

“Ticaret savaşının resmi olarak başladığını herhalde söyleyebiliriz”

Shanghai Jiaotong üniversitesinde uygulamalı ekonomi profesörü Chen Feixiang, “Ticaret savaşının resmi olarak başladığını herhalde söyleyebiliriz… Eğer 34 milyarda kalırsa iki ekonomi üzerinde de etkisi marjinal kalır. Ama Trump’ın dediği gibi 500 milyar dolara çıkarsa iki ülke üzerinde de etkisi büyük olur” dedi.

Ne düşünüyorsun?

121 puan
Upvote Downvote

Behçet ÖZCAN Tarafından yazılmıştır.

Düzensiz, özenli

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Türkiye’nin ( Ankara’da ) En iyi Kişisel Antrenörü – Tuba Gündoğdu

Gündemin Ana Maddesi: Bedelli Askerlik Temmuz’a Yetişir mi?